oblečení ve vatikánu

Vatikánský dresscode aneb, co si obléct do Vatikánu

Vatikán se stal samostatným státem již v roce 1929 a při vstupu do této země jsou vyžadována určitá pravidla. Jedním z nich je oficální vatikánský dress code tedy požadavky na způsob oblečení. I když není třeba být příliš formální, správné oblečení se vám bude hodit při vstupu do vatikánských muzeí nebo baziliky svatého Petra.

vatikánský kodex oblékání

Při vstupu do Vatikánu v zásadě nesmíte ukazovat kolena ani ramena. To znamená žádné minisukně, tílka nebo krátké šortky. Může to znít celkem jednoduše, ovšem co v létě, kdy teploty stoupnou i nad 40 stupňů Celsia a chcete nosit šortky a košili bez rukávů?

Kodex oblékání do Vatikánských muzeí

Při vstupu do vatikánských muzeí musíte nejprve projít bezpečností kontrolou. Většinou nejsou příliš přísní pokud jde o návštěvu muzea v oblečení, které odhaluje kolena a ramena. Samozřejmě můžete narazit na ochranku, které to bude vadit.

Do všeobecných muzeí tak pravděpodobně projdete i v lehčím oblečení. Je však lepší si vzít něco vzdušného, co kolena i ramena zakryje, abyste se vyhnuli případným problémům.

Sixtinská kaple

Přísně vzato, nesmíte ukazovat kolena, ramena a nejsou povoleny pokrývky hlavy. Když vstoupíte do Sixtinské kaple po návštěvě vatikánských muzeí, obvykle u vstupu není strážný, který by kontroloval dodržování pravidel oblékání. Můžete však mít smůlu, zvlášť pokud není přiliš rušno a stráže mají víc volného času.

kontrola oblečení

Pokud už jste v Sixtinské kapli a díváte se na fresky od Michelangela a poblíž se objeví stráže, mohou se vás zeptat, proč nemáte kolena a ramena zakrytá a v nejhorším případě vás doprovodí k východu.

Bazilika svatého Petra

Vymáhání nařízení doporučeného oblečení v bazilice svatého Petra je opravdu velmi strikní a přísné. Absolutně bez výjimky vás nepustí s okrytými rameny, koleny nebo s čepicí. Dokonce i když jste si vystáli ve frontě na vstup několik hodin a dostanete se k ochrance, dál vás nepustí.

Může se vám stát, když jsou vaše šortky nebo šaty opravdu těsně nad kolena, že vás požádají, abyste je stáhly níže. Můžete se setkat i s návštěvníky, kteří mají kolem pasu omotané svetry, které jim kryjí kolena, což je povoleno.

Co dělat, když nejste oblečeni podle Vatikánských pravidel?

Tato omezení se opravdu vztahují pouze na léto, protože v létě se v Římě chtějí lidé oblékat, co nejméně. Uvidíte tak spoustu turistů, kteří si tato pravidla neuvědomují. Existuje však nouzová strategie.

Většina obchodů se suvenýry po celém Vatikánu prodává v podstatě dlouhé papírové kalhoty, které se pak mohou hodit i jako pyžamo:) Nejznámější obchod se suvenýry najdete v Galleria San Pietro přímo na náměstí před bazilikou svatého Petra.

suvenýry Galleria San Pietro

Během hlavní sezóny narazíte při cestě do Vatikánu i na obchodníky, kteří se vám budou snažit prodat šály, kterými si můžete zakrýt ramena. Berte v potaz, že pokud budete tyto šály kupovat z oficiálního obchodu, může být cena oproti nákupu na ulici podstatně vyšší. Při nákupu na ulici můžete zkusit vyjednat lepší cenu a šálu pak máte i jako hezký suvenýr z cesty.

Pokud má přítel svetr nebo šátek, který lze uvázat kolem pasu a bude sahat až ke kolenům bude to ok, i když budete vypadat trochu divně. Projdou také 3/4 šortky, které zakryjí kolena a to dokonce i v bazilice svatého Petra.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *