tipy z vatikánu

Svatá země? Vatikán!

Nejmenší stát na světě, který se nachází v centru Říma a má jen kolem 900 obyvatel. Ano, řeč je o Vatikánu, sídle papežů. I těch cca 900 obyvatel je tvořeno diplomaty, církevními hodnostáři a švýcarskou gardou, která střeží papeže.

Ačkoli rozlohou je Vatikán malým městským státem, co se týká historie, kultury a památek, je velikánem. Nenechte se tedy mýlit a pro jeho poznání si vyhraďte dostatek času. Ani půl dne Vám nebude stačit.

Kam by určitě měly směřovat Vaše kroky?

Bazilika sv. Petra

Asi nejznámější památkou je Bazilika svatého Petra, která se nachází na místě, kde byl ukřižován a pohřben apoštol Petr. Před bazilikou se rozkládá oválné náměstí svatého Petra. Pod ní nekropole (pohřebiště) a hrob svatého Petra.

Bazilika svatého Petra je dílem mnoha významných architektů. Svůj odkaz zde zanechali takoví velikáni jako Rafaelo, Michelangeo, Bernini, Peruzi a mnoho dalších. Ve 14.století začala bazilika chátrat a musela být přestavěna. Na této přestavbě se podíleli Donato Bramante, Rafael Santi a později také Michelangelo, Giacomo della Porta, Carlo Moderna, Gian Lorenzo Bernini a další.

Z centrálního balkonu přezdívaného jako „lodžie požehnání“ papež každoročně uděluje své požehnání celému světu Urbi et Orbi.

Vatikánské zahrady

Polovinu celého území Vatikánu zabírají zdejší zahrady. Jejich historie sahá až do 13.století, kdy si papež Mikuláš III. Nechal kolem svého sídla vybudovat malý park – místo klidu a rozjímání. Na jejich současné podobě se začalo pracovat na přelomu 16.-17.století, kdy byl park doplněn sochami, fontánami a obrazy.

Za návštěvu ve zdejších zahradách určitě stojí Lurdská jeskyně, kterou obklopuje Přísavník trojcípí. Poblíž jeskyně můžete obdivovat Žabí fontánku nebo sochu Zjevení Panny Marie Guadalupské.

Za zmínku stojí také Orlí fontána, Italská zahrada nebo Letohrádek Pia IV. Nejvyšší bod zahrady je ve výšce 60 metrů. Zahrady nejsou volně přístupné, můžete si je prohlédnout pouze s průvodcem.

Vatikánská muzea

Při návštěvě této svaté země určitě nesmíte vynechat zdejší muzea. Sedm kilometrů sálů a obrazáren.

Sbírku klasického umění najdete v Museo Pio-Clementino. Stanze di Raffaelo ( čtyři Raffaelovy síně) ukrývají dvě Raffaelovy fresky. Apoštolská knihovna, která je součástí zdejších muzeí se zase může pochlubit cennou sbírkou evropských rukopisů a vzácných tisků. A na závěr – Sixtinská kaple zdobená stropními freskami od Michelangela.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *