7.2.2015
Kategorie: Praktické informace

Praktické info do Vatikánu

Ozbrojené složky Vatikánu

Švýcarská garda je vatikánskou armádou, která patří k nejmenším, nejstarším a nejvíce fotografovaným armádám na světě. V současnosti pracuje spíše jako reprezentativní stráž a ochrana papeže.

Corpo della Gendarmeria – je policií Vatikánu, která dohlíží na veřejný pořádek, dopravu, zákony a vyšetřuje kriminální případy ve Vatikánu.

Dříve patřili k ozbrojeným složkám Vatikánu také Papežští zuávové, Palatini, Jízdní garda a Korsická garda. Všechny tyto vojenské složky však byly v roce 1970 rozpuštěny papežem Pavlem VI.

Ekonomika

Vatikán má unikátní nekomerční ekonomiku. Od roku 1999 je jeho měnou euro, které nahradilo vatikánskou liru. Vatikán si razí vlastní euromince v omezených sériích. Díky tomu jsou tyto mince stejně jako poštovní známky žádány ze strany sběratelů z celého světa. Papežský stát má svou banku a bankomat. Ten je asi jako jediný přístroj na světě opatřen instrukcemi v latině.

Poloha

Městský stát Vatikán je vnitrozemský suverénní stát, jehož území se skládá ze zděných uzavřených prostor uvnitř města Řím, které je hlavním městem Itálie. Vatikán má rozlohu přibližně 44 hektarů, má 572 občanů, z nichž 32 je žen. Stálý pobyt ve Vatikánu má celkem 444 osob, z toho je 223 Vatikánských občanů. Vatikán leží na pravém břehu řeky Tiber.

V bezprostřední blízkosti Vatikánu se nachází čtvrť zvaná Borgo, s řadou restaurací a hotelů. Můžete se zde ubytovat v jednom z místních hotelů střední kategorie, ale je výhodnější ubytovat se v centru města a využívat autobus č.64.

zdrojwikipedia.org

Praktické rady:

Úředním jazykem je italština. Náboženství – římští katolíci

Časová zóna: UTC+1, letní čas UTC+2

Měna: euro (EUR), 1 EUR = 100 centů

Elektrická síť: Elektrické napětí 230 V, frekvence 50 Hz, lze použít české konektory.

Zdravotní péče:

Zdravotní péče v Itálii odpovídá evropským standardům. V případě ohrožení života nebo zdraví má občan ČR, vlastnící Evropskou kartu zdravotního pojištění, nárok na nutnou a neodkladnou zdravotní péči. Před cestou do Itálie se doporučuje sjednat si cestovní zdravotní pojištění, jehož působnost je přeci jen komplexnější a lépe pokrývá případné výlohy.

Vatikán – Očkování:

Při cestě na území Itálie se doporučuje vakcinace proti žloutence typu A i B a tetanu.

Vatikán – Víza:

Státní příslušník ČR nepotřebuje pro vstup na území Itálie vízum. Formality přicházejí při pobytu delším tří měsíců, kdy je zapotřebí se k pobytu přihlásit na ohlašovně příslušného obecního úřadu.

Kontakty – Ambasáda Vatikán

Ambasáda, velvyslanectví:

  • Velvyslanectví České republiky ve Vatikánu při Svatém stolci
  • Via Crescenzio, 91 – sc. B, int. 1, 00193 Roma
  • tel: 0039/06/6874696
  • e-mail: vatican@embassy.mzv.cz
  • web: www.mzv.cz/vatican

 

  • Apoštolská nunciatura v ČR
  • Voršilská 12, Praha 1, 110 00
  • tel: 224 999 811
  • e-mail: nunciatgc@mbox.vol.cz

Telefonní čísla:

evropská tísňová linka: 112

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *