23.2.2015
Kategorie: Zajímavosti

Pohled do zákulisí Vatikánu

Vatikán má méně než 1000 obyvatel a rozlohu pouze 110 akrů. I přesto má multimilionový rozpočet a složitou historii. Pochopení toho jak to funguje vyžaduje analýzu staletí náboženských textů.  Podívejme se trochu do zákulisí.

Vymítání ďábla

Baudelaire kdysi řekl, že největším trikem ďábla je přesvědčit svět o tom, že neexistuje. V moderním Vatikánu je s ďáblem počítáno jako s reálným stvořením. Bývalý papež Jan Pavel II. sám provedl tři procesy vymítání ďábla. Současný papež Benedikt XVI. rozšiřuje řady katolických kněží trénovaných pro exorcismus do celého světa. Ve skutečnosti otec Gabriele Amorth, hlavní exorcista církve tvrdí, že za rok vyhnal od hranice svého vatikánského úřadu více jak 300 démonů.

V Itálii existuje více jak 350 samostatných exorcistů, kteří jsou sponzorováni církví. Amorth také učí biskupy jak poznat rozdíl mezi posednutím satanem a psychiatrickým onemocněním. Upozorňuje také na ty co trpí pohledem na svěcenou vodu nebo kříž.

Kde se zloději chodí modlit?

230_pickpocketS 1,5 trestným činem na obyvatele patří Vatikán k místům s nejvyšší kriminalitou na světě. Není to tak, že si kardinálové nasadí masku a jdou vyloupit banku, spíše jde o to, že mohutné davy turistů jsou velkým lákadlem pro kapsáře. Situaci také komplikuje to, že Vatikán nemá vězení a pouze jednoho soudce. Takže většina zločinců je pouze převedena přes hranice do Itálie s nimiž má Vatikán dohodu.

Trestné činy, které si chce Vatikán řešit sám – většinou krádeže v bezcelních obchodech, trestá zákazem pobytu ve Vatikánu na nějaké období.  Ne každý zločin se však týká krádeže, v roce 2007 Vatikán vydal první zákon týkající se držení drog na svém území, poté co byl zadržen zaměstnanec s několika gramy kokainu ve svém stole.

Přečtěte si papežův e-mail

Vatikánské tajné archívy poprvé ztratili svou tajemnost v roce 1881, kdy tam papež Lev XIII. pustil některé učence. Dnes jsou archívy ještě dostupnější – vstup je zdarma ale můžete si prohlédnout pouze korespondenci některého papeže za posledních 1000 let. Podmínkou však je, že musíte přesně vědět co hledáte, neboť požadované dokumenty jsou vyhledány pouze knihovníky takže mezi obrovské množství dalších dokumentů se nedostanete.

vaticanlibrary

Ekonomika založená na víře

Vatikán potřebuje na svůj provoz každý rok několik set milionů dolarů. Mezi jeho finanční povinnosti patří zajištění chodu mezinárodních velvyslanectví, zajištění cest papeže po celém světě, údržba starověkých chrámů po celém světě a daruje také množství finančních prostředků do škol či zdravotních center po celém světě.

Odkud vlastně peníze pocházejí? Katolíci platí desátky místním farnostem a ročně darují asi 100 milionů přímo Vatikánu. Nicméně sbírky nejsou jediným příjmem peněz. Vatikánský stát také čerpá peníze z muzeí, knih, obchodů se suvenýry vše limitovaná edice Vatikánu. Ale i to není stále dost. V roce 2007 měl Vatikán schodek 13,5 milionů dolarů. Na vině byl oslabený dolar, což se projevilo v nižší kupní síle. Dalším faktorem byl nevýrazný výkon vatikánských novin –  L’Osservatore Romano. Pro zvýšení čísla předplatitelů papež požádal editora, aby přidal do obsahu více fotografií a dovolil mu zahrnout také některé informace ze světového zpravodajství ne jen čistě tradičního náboženského zaměření.

Myslíte, že jsou zde i další věci, které Vatikán stále skrývá?

 

Převzato z http://www.neatorama.com

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *