Knihy o Vatikánu

Nejlepší knihy o Vatikánu

Vatikán je v moderním světě zcela unikátní svým vnitřním uspořádáním a fungováním, které je často opředeno tajemstvími a spekulacemi. Mnoho autorů se právě zde inspirovalo k napsání smyšlených thrillerů o vraždách na objednávku, atentátech či politických spiknutích.

Jde např. o: Vatikánskou triologii od Morrise Westa, Třetí tajemství od Steva Berryho nebo Boží špión od Juana Gomeze-Jurada a samozřejmě Da Vinciho kód od Dana Browna. Ačkoliv tyto příběhy mohou být zábavné až návykové, propagují několik konspiračních teorií o životě ve Vatikánu.

Pokud nebudeme brát na zřetel názor médií, která Vatikán zobrazují jako nejmenší zemi světě s mnoha náboženskými intrikami a skandály, podíváme se na pět knih, které nabízí mnohem střízlivější pohled na život ve Vatikánu.

When in Rome: A Journal of life in Vatican City – Robert J. Hutchinson

when in romeKniha vesele a vtipně popisuje život na Svatém stolci. Autor R.J. Hutchinson se v roce 1996 přestěhoval do Věčného města a snažil se zachytit pravou podstatu tohoto místa právě ve své knize. Chtěl najít odpovědi na otázky typu: Kolik peněz vydělává kardinál nebo kam chodí pít členové švýcarské gardy, když mají volno?

V knihy When in Rome pak vše prozrazuje. Kapitoly knihy jsou plné neoficiálních zábavných zjištění, za kterými je vidět obrovské množství času, které získání těchto informací věnoval.

Někdy kniha seznamuje i s běžně dostupnými informacemi, aby následně nahlédla i do některých tajemstvích Vatikánu či začne zkoumat sexuální život papežů.

To vše však s humorným nadhledem, aby pomohl vytvořit vyváženější pohled na Vatikán.

Knihu lze zakoupit např. zde.

Myšlenky papeže Benedikta XVI., Nové vydání: Úvod do teologie Josepha Ratzingera – Aidan Nichols

Katolická církev je často vnímána jako stálice, která je hluboce zakotvená v tradici, takže teologické myšlenky papeže Benedikta XVI. nemusí znít jako současné. Ovšem jak jde čas katolická církev není ve svých názorech stálá, ale spíše vyvažuje aktuální potřeby a praxi katolické církve.

Kniha zkoumá myšlenky Josepha Ratzingera, který byl považován za jednoho z hlavních německých katolických teologů dvacátého století, dlouho předtím, než byl zvolen papežem. Tím, že jsou v knize jeho myšlenky předkládány chronologicky, dostává čtenář možnost nahlédnout více do způsobu jeho myšlení i základů církve, kterou vede.

Absolutní monarchové: Historie papežství, John Julius Norwich

absolutní monarchovéSpisovatel John Julius Norwich ve své knize dokazuje, že fiktivní thrillery o minulosti Vatikánu jsou hodně nadnesené. Historie už obsahuje dostatek skutečně dramatických událostí, aby uhasila žízeň po senzacích každého fanouška Da Vinciho kódu.

Absolutní monarchové mapují dvoutisíciletou historii papežství, zdůrazňuje ctnosti i skandály 265 papežů v kontextu jejich vlastní doby a jejich dědictví předané dalším generacím. Od úžasného politického vlivu, který pomohl ukončit desetiletí válek až po monstrózní sexuální jednání.

Norwich vykreslil obrazy mocných vůdců i absolutní kontrolu, kterou měli k dispozici. V knize přenáší historii i do současnosti, kdy se dotýká také papeže Benedicta XVI a jeho boje proti globálnímu sexuálnímu skandálu kolem současných katolických kněží.

Knihu je možné koupit zde.

Michelangelo a Sixtinská kaple – Andrew Graham-Dixon

Mistrovské dílo na stropě Sixtinské kaple přivádí v úžas stále více a více návštěvníků. Patří k nejznámějšímu uměleckému dílu na světě, proto je snadné zapomenout, že jako každý jiný obraz začal prvním tahem štětce. A jako i jiná umělecká díla se k němu pojí fascinující příběh o jeho vzniku.

V knize autor zkoumá napětí provázející prvotní odmítnutí Michelangela z důvodu zdánlivě nemožného úkolu a politiky, která byla ve hře, a nakonec přivedla tohoto umělce k vytvoření kolosálního obrazu. Graham-Dixon nabízí podrobný pohled na průběh malování i důsledky, které čtyřleté vertikální malování zanechalo na Micchelangelovi a to jak fyzicky tak i psychicky.

Vatikán –  Michael Collins

Michael Collins je adeptem na církevního historika a zasvěcenec Vatikánu. Ve své knize poskytuje zastřešující pohled na každodenní život v nejmenším národě světa. Průvodce je pečlivě svázán a obsahuje i několik méně známých fotografií Věčného města, kterou jsou doplněny doprovodným textem. I když je kniha Vatikán ve svém stylu poměrně přímočará, jde o komplexní a vizuálně velmi dobře sestavený náhled do historie, kultury i architektury Vatikánu.

A  jaká je vaše oblíbená kniha o Vatikánu?

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *