Jak se stát členem papežské Švýcarské gardy?

Máte slabost pro barevně pruhované parašutistické kalhoty a opeřené klouboky? Jste muž, katolík, švýcarské národnosti, ve věku od 19 – 30 let, minimálně 174 cm vysoký, svobodný bez závazků? Už jste dokončili základní vojenský výcvik a můžete se prokázat potvrzením o dobré morálce? Máte maturitu nebo odborné vzdělání?

swiss-guard-vatican

Jestliže tyto kritéria splňujete, jste kvalifikovaný stát se členem papeřské Švýcarské gardy – Vatikánské oficiální armády. Jak říkají oficiální stránky Vatikánu, tyto požadavky jsou stejné již od roku 1506.

swiss-guard-adjusts-his-cap

Švýcaři jsou ve službách Vatikánu od roku 1400. Jednalo se o nájemné vojáky najímané státy nebo důležitými osobami. V roce 1874 však švýcarská vláda změnila ústavu, takže si je mohl pronajmout již pouze Vatikán. Tak to bylo až do roku 1970, kdy se švýcarská garda stala výhradní a oficiální vojenskou silou Vatikánu.

swiss-guards-capes

Nováčci skládají přísahu 6.května každý rok. Jedná se o významný den pro Vatikán: 6. května 1527 byl Řím napaden a vypleněn, armádou římského císaře Karla V..Slib se koná na St. Damaso nádvoří uvnitř Vatikánu, a každý rekrut recituje přísahu, buď německy, anglicky, francouzsky nebo italsky: Já, [jméno], přísahám, že budu sloužit věrně, oddaně a čestně vše , tak jak bylo nyní řečeno! K tomu mi pomáhej Bůh.“

swiss-guards-st-peters-square

Papežské stráži se platí plat bez daně – 15 600 Euro/ročně. Stejně tak se proplácí přesčasy, stravování a ubytování. Všeobecně známé uniformy byly navrženy v roce 1914 a inspirují se obdobím renesance.

swiss-guard-vatican_0

Zatímco dříve měla švýcarská garda většinou ceremoniální funkce s úkolem střežit papeže a kardinály. Po atentátu v roce 1981 na papeže Jana Pavla II. se jejich výcvik přesunul více do role ochránce. Rozšířil se jejich výcvik o boj s malými zbraněmi a boj beze zbraní.

swiss-guards-sistine-chapel

 

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *