náměstí svatého Petra
7.2.2015
Kategorie: Historie, Zajímavosti

Historie Vatikánu

Historie Vatikánu se začíná psát roku 1929, kdy byly kardinálem Pietro Gasparrim a předsedou vlády Benitem Mussolinim podepsány tzv. Lateránské smlouvy. Vatikánský městský stát nemá nic společného se Svatým stolcem, který se datuje do raného křesťanství a má v současné době cca 1,166 miliardy věřících po celém světě.

Obřady městského stávu jsou zveřejňovány v italštině, narozdíl od dokumentů Svatého stolce, které jsou v latině. Oba subjekty mají i odlišné průkazy: Svatý stolec, i když není zemí, tak vydává diplomatické a služební průkazy. Vatikán vydává normální průkazy. Nejvyšší státní činitelé jsou katoličtí duchovní různého národního původu. Jedná se o výsostné území Svatého stolce a místo, kde trvale pobývá papež. Papežové zde obecně pobývali již od návratu z Avignonu v roce 1377 a také po roce 1929, kdy vznikl papežský stát. Samozřejmě pobývali také např. v Quirinalském paláci v Římě. Dříve sídlili v Lateránském paláci na kopci Caelian na druhé straně Říma. V roce 313 toto území dal papeži Miltiadesovi tehdejší římský císař Konstantin.

vatikansky-stat

Lateránská smlouva jak již název napovídá se podepisovala v Lateránském paláci. Samotné území Vatikánu zahrnuje baziliku sv. Petra a Svatopetrské náměstí s Apoštolským palácem, přiléhajícími budovami a Vatikánskými zahradami. Dále k němu patří také papežské baziliky sv. Jana v Lateránu, sv. Pavla za hradbami a bazilika Panny Marie Větší a papežské letní sídlo v Castel Gandolfo.

Název Vatikán vznikl podle pahorku, na kterém se nachází – Vaticanus Mons – doslova znamená Pahorek věštců. V dobách starověkého Říma, zde byla věštírna. V dobách raného císařství byla vně hradeb Císařského města a nazývala se také Campus Vaticanus – vatikánská pole. V roce 326 zde také vznikl křesťanský chrám na předpokládaném místě posledního odpočinku svatého Petra. Následně v 6. století byl vystavěn vatikánský palác, který se stal od roku 1378 sídlem papeže.

Současný vatikán je dědicem papežského státu, který se zformoval v polovině 8. století na základě tzv. Pipinovy donace jako území ležící na Apeninském poloostrově, které bylo kontrolováno přímo římským biskupem /papežem/. Rozloha Vatikánu se v průběhu času měnila. V roce 1870 bylo např. jeho území připojeno k Italskému království. Nicméně i tak se Vatikán snažil o zachování svých diplomatických styků a statutu samostatného politického uskupení. Vztah mezi papežským státem a Itálií byl nakonec upraven konkordátem z roku 1985.

Pokud Vás historie Vatikánu zaujala a rádi by jste se tam podívali, doporučujeme některý z našich zájezdů do Říma, který si můžete vybrat na stránkách naší cestovní agentury – Český kompas.

Pohled na náměstí svatého Petra

náměstí svatého Petra

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *