campo de fiori
10.12.2016
Kategorie: Historie, Nezařazené, Zajímavosti

Campo de Fiori a jeho hrdina

Tento exkluzivní italský trh je postaven kolem sochy Nesmiřitelného heretika, který byl upálen kvůli své víře v nekonečný vesmír.

Květinové stránky, kavárny a zástupy turistů to vše uvidíte na italském náměstí Campo de Fiori v jehož středu stojí vysoký sokl, na kterém stojí mosazná socha Giordana Bruna. V 16. století byl tento mnich a filozof za své pokrokové názory upálen. 

Bruno byl dominikánský mnich, který již kolem roku 1500 měl velké představy o povaze vesmíru, což vedlo k jeho veřejné popravě. Přes jeho vzdělání jako člena katolického řádu, Bruno věřil tomu, že je vesmír nekonečný. Věřil tomu, že v něm existují i další důležité světy, nad kterými Bůh bdí. Samozřejmě, že kostelu se to nelíbilo a označil Bruna za kacíře. Jeho proces pak trval 7 let.

Konečně 17. února 1600 byl Bruno, který se nikdy nezřekl svého přesvědčení, uveden na náměstí Campo de Fiory s bodcem probodnutým v jazyce, aby nemohl mluvit. Na žádost kardinála Bellarmina byl upálen a jeho popel byl vhozen do nedaleké řeky Tibery. Dle svědků této události, předtím než byl oheň zapálen odmítl políbit krucifix, aby zemřel raději jako mučedník. Svou duši odevzdal své naději, že ji plameny odnesou až do nebe.

V roce 1889 byl postaven současný památník filozofa v rouchu s postavou Bruna s výhledem na Vatikán. Církevním představitelům toto jasné gesto vadilo, ale nemohli dát sochu odstranit. Zatímco Vatikán již vydal omluvu pro své pomýlené pronásledování raných vědců jako byl Galileo, až do dnešního dne odmítl odstranit etiketu kacíře, kterou Giordano Bruno dostal při procesu.

Nicméně socha, která stojí mezi nic nedbajícímu turisty v centru náměstí Campo de Fiory zajišťuje, že tragédie Giordana Bruna nebude nikdy zapomenuta.

Campo de Fiory – dnes

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *