16.2.2015
Kategorie: Historie, Zajímavosti

6 nejzajímavějších dokumentů z Vatikánského archívu

100 tajných dokumentů, které byly uschovány v trezorech a tajných místnostech Vatikánského archívu byly poprvé odtajněny. Dokumenty, které jsou normálně pod zámkem byly vystaveny v muzeu Kapitolu v roce 2012 k 400. výročí oslav založení tajného archívu. Tato událost přinesla mnohem více pozornosti než nový film – Andělé a démoni podle románu Dana Browna. Dokumenty jsou z rozmezí 1 tisíce let od 8. století po moderní dobu. Najdete v nich zmínky o Martinu Lutherovi, králi Henrym VIII. i o templářích.

1. Dopis od skotské královny Marie

Královna Marie, vedoucí katolická síla v Anglii píše v dopise, který sepsala ve francouzském zámku Fotheringay Castle v Northamptonshire, papeži Sixtovi V. v listopadu 1586. V dopise vyznává svou věrnost katolické církvi v Římě a argumentuje proti lžím, které o ní roznášejí její nepřátelé v Anglii.

Dopis byl napsán několik týdnů před její popravou za údajnou účast na spiknutí s účelem zavraždit královnu Alžbětu I. Tvrdila, že soud, který ji odsoudil byl nelegitimní a kacířský.

2. Soudní dokument z procesu s Templářskými rytíři

Zažloutlý pergamen odhaluje podrobnosti procesu s Templáři ve 14. století kvůli podezření z kacířství. Na objednávku krále Filipa IV. byli templáři pronásledováni, kvůli vzrůstu jejich moci a bohatství, což se samozřejmě nelíbilo mocným té doby. Papež Klement V. zahájil vyšetřování a poslal mnoho templářů k soudu. Někteří z nich byly následně na základě milosti od papeže osvobozeni.

Celý název řádu byl – Chudí vojáci Krista a rytíři Šalamounova chrámu.

Řád byl založen francouzským rytířem a některými z jeho společníků v Jeruzalémě v roce 1119 a zavázal se chránit poutníky na cestě do Svaté země, poté co v roce 1099 dobili Jeruzalém .

3. Dopis indiánského kmene

Jedním z nejzajímavějších dokumentů je dopis psaný na březové kůře z roku 1887, indiánským kmenem Ojibwe z Grassy Lake v Ontariu papeži Lvu XIII.. Dopis byl napsán v květnu ale datum byl popsán jako – tam kde je hodně trávy v měsíci květin a je adresován papeži, jako velkému pánu modliteb, který zastupuje Ježíše. Byl napsán v jazyce kmene Ojibwe a následně přeložen do francoužštiny katolickým misionářem.

V dopise děkovali bohu a papeži za to, že jim poslal biskupa, aby pracoval u jejich kmene.

4. Žádost o zrušení manželství pro Jindřicha VIII.

0301-VATICAN-ARCHIVES-henry-VIII-secret-matter

Jeden z nejpropracovanějších dopisů na pergamenu ozdobený více jak 80 červenými pečetěmi, žádost je napsána papežem Clement VII z Anglie , papežovi a žádá v ní o zrušení sňatku Jindřicha VIII. s Kateřinou Aragonskou. Odmítnutí této žádosti nakonec vedlo ke vzniku Anglikánské církve, která nakonec zrušení udělila.

Rukopis byl objeven v roce 1926 ukrytý v jedné ze židlí Vatikánského archívu v některé z mnoha místností archívu.

5. Dokument ze soudního jednání z Galileem

0301-VATICAN-ARCHIVES-galileo-heresy-trial

Na výstavě uvidíte také několik dokumentů se slavného procesu s Galileo Galileem, jehož teorie o tom, že Země obíhá kolem Slunce byla považována ve své době z kacířskou. Na jednom z dokumentů je také podpis slavného astronoma, který byl dopraven před soud v roce 1633 a následně za těžké kacířství odsouzen.

Galileo, který žil v letech 1564 – 1642, strávil posledních devět let svého života v domácím vězení. Nechtěl se zříci svého názoru o oběhu Země kolem Slunce. Vatikán také zakázal jeho knihy. V roce 1992 římská katolická církev pouze formálně uznala, že se stala “chyba”.

6. Dopis od čínské císařovny

0301-VATICAN-ARCHIVES-letter-chinese-emperor

Jeden z mála dokumentů z Asie je psaný na hedvábí v roce 1650 čínskou císařovnou, která v něm potvrzuje svou věrnost katolické církvi, poté co byla konvertována.

Dopis zabalený v bambusovém svitku byl zaslán papežovi Inocenci X. císařovnou vdovou Wang, která přijala křestní jméno Helena. Dala svému adoptivnímu synovi Yongli jméno Constantine, po římském císaři, který přijal křesťanství.

Dopis psaní čínsky byl do Vatikánu doručen v bambusové trubici s nápisem a kresbou černého draka a také nese červenou císařskou pečeť.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *